פודקאסט עושים טכנולוגיה

[עושים טכנולוגיה] מה הקשר בין ג'ורג' פלויד וטכנולוגיה

 
האם ביטויים טכנולוגיים בהם עושים שימוש עשרות שנים יכולים להיות פוגעניים כלפי קבוצות מיעוטים? האם הדרישה מחברות טכנולוגיה לנקות את הלקסיקון הטכני שלהן היא אירוע פוליטיקלי קורקט שיצא מכלל שליטה או שמא לפנינו תיקון של עוול היסטורי?
בפרק נברר מה הקשר בין הריגתו של ג'ורג' פלויד על ידי שוטר במיניאפוליס, בישופ אנגלי בן המאה ה-17, פיקניקים, ברברים וקריאת העידוד "היפ היפ, הוריי!".
 
האזנה נעימה,
יובל דרור.
 
קישורים
 
ערך הוויקיפדיה של הציור של ג'ון טרמבול

דף הבית של התכנית | iTunes | RSS Link

רשימת תפוצה בדואר האלקטרוניאפליקציית עושים היסטוריה (אנדרואיד) | פייסבוק | טוויטר


 

3 מחשבות על “[עושים טכנולוגיה] מה הקשר בין ג'ורג' פלויד וטכנולוגיה”

 1. יש בעיה בטענה שאתה טוען בתחילת הפרק, מפני שמי שטוען שלא צריך לשפוט את ראשי המדינה סוחרי העבדים כי צריך לשפוט אותם לפי הסטנדרטים של ימיהם, הם פחות או יותר אותם אנשים שטוענים שאין לשנות את התיקון השני לחוקה שמאשר את הזכות לשאת נשק מפני שהוא ערך מקודש וכו'… כך שאין פה למעשה "מצד שני".
  כלומר יש הגיון בטענה כי יש סתירה בטיעון אבל בפועל אין הרבה טוענים סותרים.

  הגב
 2. אני לא תמיד מסכים איתך, אבל מעריך את דעתך. הפעם, בעיקר התפתלת באי נוחות בלי לומר דעה ברורה.
  "למה שלא נהיה יותר נחמדים אחד לשני?" זו לא דעה.
  נראה שהפחד מהנפגעים שיתק את היושר האינטלקטואלי שלך, בעיקר בחלק שבו דיברת על שימוש בצבע השחור כסמל לדברים רעים (רשימה שחורה, יום שחור). הצבע השחור מזכיר לנו חושך, ואנחנו, כיצורי יום, לא אוהבים את החושך. זה אפילו לא מאפיין את המין שלנו! לכן, אין זה פלא שכל מיני דברים רעים קושרו לחושך. באנגלית, לפחד מהחושך הוא לפחד מהכהה (dark), אז בגלל שיש אנשים שנפגעים כי הם שעושים קישור בלתי מוצדק לאחור, והופכים את הפחד מהחושך לפחד מאנשים שחורים, אמורים לשנות את היחס המפלה לצבע עצמו?! נו, באמת.
  אבל, וזו הסיבה שלא אהבתי את התוכנית הפעם, אתה הרי לא אמרת שהם צודקים. אתה גם לא אמרת שהם טועים. רק אמרת שלפעמים אנשים מגזימים ושצריך להתחשב אחד בשני. בשביל זה לא צריך תואר דוקטור.

  הגב
  • קצת הפריע לי שאמרת "קשה לנו בתור יהודים ובתור אנשים שברובם אינם שחורים להבין את המתכנת האפרו אמריקאי".
   אני מנסה להבין למי אתה פונה בפודקסט בחלק הזה?

   בכל אופן, אני בהחלט מאמין שלמילים יש כוח עצום ובתור אדם שחור, אתיופי, יהודי, ישראלי וגיי (בקיצור אדם שהאנושות דאגה עבורו להרבה מילים שיכולות לתאר אותו חחח), בתור מהנדס תוכנה האמת שפחות נחשי למילים (בעברית) שהפריעו לי במיוחד. אך באופן כללי אני זוכר בכל שלב בחיי רגעים בהם מילים או ביטויים מסוימים הפריעו לי ולפעמים גם השפיעו עליי ועל האופן שהרגשתי שאני נראה בעיניי החברה, בגלל האופן שנשמעת הקונוטציה השלילית. אך למרות זאת הדפתי את המחשבות האלה מכיוון שעוד בתור ילד הבנתי שהכוונה היא אחרת ולא בעלת מטרה פוגענית כלפיי ושהמקור של המילה מגיע אחרי שנים רבות שבהם זו הדרך לתאר מצב או דבר מסויים.
   היום אני מבין שיש מקומות שבהם זה מעבר למשמעות בעלת הקונוטציה השלילית, היום אני מבין שיש השפעה סמויה חזקה שיכולה להזיק.

   הגב

כתוב/כתבי תגובה