[התשובה] מה אם העולם יפסיק להסתובב?

הורדת הפרק (mp3)

מה יקרה אם כדור הארץ, יום אחד, פשוט יפסיק להסתובב? ומה יקרה אם הוא יסתובב מהר יותר? ואם הוא יסתובב לכיוון ההפוך? תשובות לכמה שאלות על סיבוב כדור הארץ, איך הוא ישפיע על האנושות, וכמו כן הרפתקאותיה המרתקות של ג'יין פרוסט, חוקרת קטבים

 


https://soundcloud.com/flauschgau/visions-of-madness

https://www.youtube.com/watch?v=9OPc7MRm4Y8

https://www.youtube.com/watch?v=IVBi7_UsbWM

 

21 מחשבות על “[התשובה] מה אם העולם יפסיק להסתובב?”

 1. צר לי, אבל הפרק הזה גורם לי לתהות לאמיתות שאר הפרקים ששמעתי עד כה…

  הגב
 2. עונות השנה נגרמות עקב שינוי שטף קרינת השמש על הקרקע. כלומר בחורף השמש נמצאת בזוית נמוכה בשמים ולכן כמות האנרגיה "נמרחת" על פני שטח גדול יותר. וכל יחידת שטח מקבלת כמות אנרגיה פחותה מאשר בקיץ כאשר השמש נמצאת גבוה בשמים.

  הגב
 3. פרק נהדר אבל אני חוטף צמרמורת כל פעם שאתה אומר כוח צנטרפוגלי.
  הפרק הגיע בתזמון נהדר – בדיוק היום נשאלתי את השאלה הזו, ובמקום לענות אני שולח אותם להקשיב לפרק.

  הגב
 4. בהקשר זה, הרשו לי להמליץ על הספר The age of miracles
  https://en.wikipedia.org/wiki/The_Age_of_Miracles
  שמתחיל בערך כך:
  Julia is an eleven-year-old who lives in California. A few months before her birthday, the world undergoes an unexplained phenomenon called "slowing", in which the completion of one rotation of the Earth takes longer. By the time it is confirmed by the experts, a day is 24 hours and 56 minutes. The hours steadily increase and dramatically alter life on Earth.

  הגב
 5. שכחת לצין שכדור הארץ מאט את הסיבוב שלו סביב עצמו בכמה מילי שניה כל יום. האם זה אומר שתוך 100 מיליון שנה כדור הארץ ייעצר? ולפני מיליארד וארבה מאות מיליון שנה אורך היום היה קרוב ל 19שעות.

  הגב
 6. אוהב את הפודקאסט! אכן יש בעיה עם ההסבר שלך על העונות. משך הזמן שהשמש זורחת לא מספק, הרי בסמוך לקטבים יש מה שנקרא ״שמש חצות״ ו״ליל קוטב״ בהם היום או הלילה ארוכים מאד, ועדיין תמיד קר שם. הפרט החשוב הוא הזוית של קרני השמש, שנובע מכך שכדור הארץ מוטה.
  בנוסף, למרות אי הסכמתך, הכוח הצנטריפוגלי הוא כוח מדומה, לעומת הכוח הצנטריפטלי שהוא זה שגורם לאובייקט כלשהו להסתובב (כלומר משנה את כיוון תנועתו).

  הגב
 7. פינגווינים חיים רק באנטרקטיקה. כלומר בחצי הכדור הדרומי, מאנטרקטיקה ועד איפה שחם מידי בשביל פינגווינים.
  אז אין פינגוונים בחצי הכדור הצפוני ולכן אין פינגוונים בקוטב הצפוני!!!
  כלומר עלילות ג'יין לא יכולות להתרחש במציאות! זאת קונספרציה של הרפטליינס!

  הגב
 8. כמו שכבר העירו, העונות נגרמות בגלל נטיית כדור הארץ ושבירה של קרני השמש באטמוספרה ואין קשר לאורך היום. הלכתי לבדוק את זה שוב כדי להיות בטוח שאני לא טועה.
  אבל אשמח לשמוע עוד על הרפתקאותיה של ג׳יין פרוסט. אפשר אפילו קרוס אובר עם חגית.

  אגב, רנדל מונרו (מהקומיקס xvcd) עונה גם הוא בספרו „מה אם?” על השאלה מה יקרה אם סיבוב כדור הארץ ייעצר יחד עם הרבה שאלות אחרות ומצחיקות בסגנון. יש את התשובה באנגלית באינטרנט.

  הגב
 9. דורון – תודה על הפרק . באמצע הפרק אמרת שהעונות נוצרות בגלל אורך היום וכמות שעות השמש.
  ובכן, זוהי מחלוקת בינך לבין המדע… הטוען שהעונות נוצרות בגלל הזווית של כדור הארץ ביחס לשמש. חוצמיזה (וכולל זה) אתה ממש מגניב ותודה על הפודקאסט.

  הגב
  • אין שום מחלוקת ביני לבין המדע בנושא הזה. הנטיה של כדור הארץ היא הסיבה לכך שבקיץ אנחנו מקבלים יותר שעות אור מאשר בחורף; אם הוא היה מסתובב באופן אנכי לגמרי ביחס למישור הסיבוב עם השמש, מספר שעות האור ביממה היה נשאר זהה לאורך כל השנה.

   הגב
   • חלוק גם חלוק. סורי. לראיה – סע בקיץ לאירופה הקרירה, ותיוכח שהשמש זורחת מוקדם יותר, ושוקעת מאוחר יותר. במקומות מסוימים בסביבות 22:00. ולמרות שלהם יש יותר שעות שמש, אצלנו חם יותר. ומה ההבדל? קו האורך. דהינו הזוית.

    הגב
 10. העניין עם סיבוב כדור הארץ סביב השמש מבלי שהוא סובב את עצמו דורש הסבר. אם כדור הארץ נעצר בנקודה כלשהי הפונה לשמש ואז ממשיך להסתובב בציר מעגלי סביב השמש, האינטואיציה היא שאותה נקודה תשאר תמיד מול השמש (עשיתי גם הדמיה במחשב וכך יצא לי). כך שלא תהיה חצי שנה יום וחצי שנה לילה, אלא לילה נצחי בחצי אחד ויום נצחי בחצי אחר.
  אודה להסבר, מדוע לדעתך כדור הארץ יסתובב תוך כדי הסיבוב שלו סביב השמש, כך שנקודה שהייתה בתחילת הסיבוב מול השמש תהיה במחצית הסיבוב בכיוון ההפוך

  הגב
  • במקרה הזה האינטואציה שגויה. הסיבוב של כדור הארץ סביב השמש לא יגרום לתזוזה כלשהי של כדור הארץ סביב עצמו, דבר הנדרש כדי שצד מסויים יהיה תמיד מול השמש. הנה הדמיה מצויינת שממחישה את העניין, אבל עם הירח. ניתן לראות כיצד סיבוב סינכרוני גורם לכך שצד מסויים של הירח יהיה תמיד מול כדור הארץ. https://youtu.be/OZIB_leg75Q

   הגב

כתוב/כתבי תגובה