התשובה - קברים

[התשובה] מה נעשה כשייגמר המקום לקברים?


הורדת הפרק (mp3)

תושבים חדשים מגיעים לבתי הקברות כל הזמן, אבל אף אחד אף פעם לא עוזב. האם אנחנו עומדים בפני פיצוץ אוכלוסין של מתים, ומה אפשר לעשות בעניין, חוץ מלא למות?
לתשומת לב ההורים: בגלל נושא הפרק, הוא עלול לא להתאים לילדים קטנים. מומלצת האזנת ביקורת לפני שתחליטו האם לשמוע את הפרק עם הילדים.

 


https://soundcloud.com/flauschgau/visions-of-madness

https://www.youtube.com/watch?v=9OPc7MRm4Y8

https://www.youtube.com/watch?v=IVBi7_UsbWM

 

31 מחשבות על “[התשובה] מה נעשה כשייגמר המקום לקברים?”

 1. אסור לשרוף גופה לא בגלל שהיא לא תוכל לחיות בתחיית המתים, זה בגלל שיש מושג של "חיבוט הקבר" – זה כואב לנשמה כשקורה משהו רע לגופה.

  הגב
 2. הקשבתי לפודקאסט הזה קצת באיחור, ולמדתי הרבה.
  מלבד מה שהעירו לפניי על ליקוט עצמות שמותר ביהדות, אני רוצה להגיב באופן כללי על הפניית האצבע המאשימה אל הדת (והדתיים?) על נהלי הקבורה בארץ.
  אכן, קל מאוד להאשים את הדת, אבל נראה לי שהרגש המיוחד לנפטרים שלנו אינו דווקא דתי.
  מה לדעתכם הייתה התגובה אם בהר הרצל ובבתי הקברות הצבאיים היו מפנים את מה שנשאר מהגופות לאחר 50 שנה וקוברים מחדש בקבורה משותפת במקום אחר, כמו שעושים באירופה? כל חללי מלחמת ששת הימים כבר היו מפונים ב-2017.
  הרי היתה קמה מהומת אלוהים (ולדעתי בצדק) מצד בני המשפחות, ולא רק הדתיים.
  רגשות (דתיים ואחרים) הם עובדה קיימת שיש להם משקל לצד השיקולים הפרקטיים.

  הגב
 3. חבל שלא חוזרים לשיטה הישנה של היהדות- שמים את בן האדם למשך תקופה בארון, ואז מעבירים את עצמותיו לכד.
  שאלו את הרב אבינר (שהוא נחשב מחמיר) למה לא עושים את זה, והוא אמר שאין סיבה.
  רק צריך מישהו שירים את הכפפה.

  הגב
 4. אחלה פודקאסט אבל פספסת את התשובה הנכונה…
  מה שיהיה פה עוד 90 שנה זה איסוף אל אבותינו. כלומר קבורה זמנית עד הריקבון ואז איסוף של העצמות לכד והטמנה במערה יחד עם כל המשפחה המורחבת.
  הסיבה שזה הפיתרון היחידי שיצליח היא ש…
  אף אחד לא מתנגד לזה. לא החרדים (איך יתנגדו? דוד המלך וכל גיבורי התנך נקברו ככה) לא החילונים (מה רע? דווקא מגניב) ולא חסידי איכות הסביבה.
  ווין ווין. העיכוב היחידי הוא מאותה סיבה שעוד לא בנו מגלשת מים מפוריה לכינרת- אף אחד עוד לא הרים את הכפפה…

  הגב
 5. המקום לקברים לא נגמר
  יש טת כל היערות המדביות ואת כל השטחים הלא מיושבים על פני כדור הארץ יכולים לשמש מקום לקברים

  הגב
 6. אם תעשה פודקאסט על השאלה האם יש אלוהים? תעורר מהומת אלוהים שתהדהד בעולם כולו. התשובה היא כמובן לא, ואני הוכחתי זאת. 2 הוכחות נסיבתיות ואחת מוחלטת. הוכחה ראשונה. בראשית ברא האדם את האלוהים, כמובן, זה די ברור ומתבקש. עצם העובדה שיש כל כך הרבה דתות נפרדות מסוגים ומינים שונים במקומות שונים ובתקופות שונות. ובנוסף וריאציות מגוונות כמו אלי יוון, עובדי אלילים, פגאנים, כתות, שנטי באנטי וכו, מוכיח הוכחה מובהקת שלאדם יש צורך באמונה במשהו נשגב, ואו ברוחניות. הפחד מהמוות, סבל הכאב, ואי הצדק המשווע מצריכים פתרון. 2. הוכחה נסיבתית שניה. האל יצא לפנסיה מוקדמת, כבר כאלפיים שנה לפחות שהקשר עמו נותק. כמו בגבעת חלפון אינה עונה. יוסטון ווי הב א פרובלם. תפילת הדרך שגויה. רשום שם שהאל שומע תפילה. יכול להיות שהוא שומע, אבל התגובה שלו היא כמו של כל אבן או חפץ. אין תגובה. אפשר להוכיח מדעית שהיום האל לא מגיב על ידי השוואת תמותה, תאונות, מחלות קשות וכדומה, למי שמתפלל תפילת הדרך, או מתפלל בכלל, ולהשוות יהודים, נוצרים, מוסלמים, חילונים. ההשערה שלי לא ימצא הבדל מובהק, כי האל לא עושה כלום. מדוע לא מבצעים את המחקר? כדי שלא להביך. לכאורה היה אינטרס לחרדים לבצע מחקר כזה. הם לא יתנו ידם לכך כי הם יודעים מה תהיה התוצאה. להתפלל לאלוהי אברהם יצחק ויעקוב או לאבן הקעבה או לבלוק שזרק פלסטיני, אותה תוצאה בול. אני קורא למדע לערוך מחקר זה. זהו מחקר מעשי ביותר וקל יחסית לביצוע. 3. אבל ההוכחה המוחלטת ביותר, שלא ניתן לערער עליה היא מבחן התוצאה. העולם בו אנו חיים הוא סטטוס קוו של שואות וזוועות? מדוע האל שתק בשואה? משום שהוא תמיד שותק. זוועות השואה הם בסהכ שיא, של שגרת זוועות. העולם מתנהל כסדום ועמורה כאילו השטן מרד, הדיח את האל ותפס את מקומו. אז אחת מן השתיים. או שהאל הודח ובטפשותנו אנחנו מתפללים לשטן. או שהאל פשוט אינו קיים והעולם מופקר לשואות וזוועות כיד הדמיון הטובה על החזקים. מהגדרה האל חייב להיות חיובי. על פי מעשיו הוא שטני. לכן או שהוא לא קיים, או שכשטן מרושע אין בו עניין לציבור ולכן לא רלוונטי. הרי אף יהודי או נוצרי לא ישתעבד לאל שהוא שטן סדיסט ומזוויע. לא הזכרתי מוסלמי כי לפי אמונתם הוא מחלק פרסי אורגיות עם 70 בתולות לרוצחים. אל כזה דווקא יכול להיות קיים ואינני יכול להוכיח את אי קיומו, כי אכן העולם מזוויע.

  הגב
  • לא הוכחת כלום חוץ מבורותך בענייני יהדות. 1+2 כבר ענה עליהם רבי יהודה הלוי (ריה"ל) בספרו הכוזרי כבר לפני 900 שנה ועוד ספרים רבים נכתבו על כך. כך שלא חידשת דבר. ולגבי 3 בניגוד למה שאתה אומר וכנראה עוד רבים היא הטענה הכי חלשה. אם רק היית פותח את את ספר ויקרא ואת ספר דברים היית רואה תיאורים אחד לאחד על השואה אם לא נעשה את רצון ה'. ולהזכירך התורה נכתבה לפני 3332 שנה. האל לא מתערב בכל דבר כי אז אין בחירה חופשית. ולא כל דבר שנראה אכזרי בעינינו הוא באמת כך (ההפך, הכל לטובה) לדוגמה יש מושג ביהדות נקרא גלגול נשמות, אולי האנשים שמתו היו רשעים בגלגול הקודם וזה הדרך הטובה לזכך את נשמתם כך שייכנסו לגן עדן ועולם הבא עם שכר אין סופי (סתם השערה). אנחנו כלום לעומת האין סוף אז אין דרך להסביר למה הוא מתנהג ככה, זה כמו שתנסה להסביר לתינוק למה החיסון זה טוב לו למרות שכואב לו, "כי לא מחשבותי מחשבותיכם ולא דרכיכם דרכי". לא הייתי רוצה לעבוד אלוקים שאני יכול להבין את דרכיו כי אז הוא קטן כמוני ולא שווה לעבוד אחד כזה.
   בתור דתי מאמין אני יכול לתת לך טענות פי 1000 יותר חזקות מהטענות שלך נגד הדת מתוך הספרים שלנו (וגם להם יש תשובות) אבל אין כאן המקום לזה.

   הגב
 7. היי דורון, בניגוד למגיבים רבים לפני – אני חושב שהפרק הזה הוא פסגת הפודקאסט, והוא נוגע בנקודה שכל המתנגדים לרפורמה בנושא הקבורה משתדלים להתעלם ממנה, בסוף לא יהיה מקום!
  אגב, לפי ההלכה היהודית אין איסור מפורש לאכול בשר אדם!

  ומעניין לעניין – ציינת בקרדיטים תודה לאחד שמנהל פודקאסט בנושאי מוות (בשם עושים ת'מוות?). תוכל לצרף קישור?

  הגב
 8. דורון פישלר היקר. אני ממש אוהב את התוכניות שלך. ומשמיע אותם לילדים שלי. חוץ מהתוכנית הזאת…
  גם אותי מעצבנת הקיבוע של המת ביהדות העכשוית שהרי לפי ההלכה בשביל להרחיב עיר מותר להזיז קברים. היום בירושלים קוברים אוטומטית בקבר כפול. זאת אומרת הראשון נקבר למטה. ואחרי זמן נקבר המת השני מעליו. וזה כבר חוסך שני מקומות. לא כמו שהסברת פה לא מזיזים את הגופה אלא כשמכינים את הקבר הוא יותר עמוק ומיועד ל2
  . מה שהיה חסר לי בתוכנית שלך שהקבורה הכי אקולוגית היא הקבורה היהודית בתקופת הבית הראשון. כשלכל משפחה גדולה (וכנראה עשירה) הייתה מערת קבורה עם כניסה מרובעת שנחסמה באבן (אבן הגולל מחוץ לעיר דוד על נחל קדרון יש עשרות כאלו) במערה היה חדר כניסה שעליו בד״כ שלוש מיתות מאבן עם שקע מיוחד לראש. שם הניחו את הנפטר. וכעבור שנה כשהגופה נרקבה העבירו את כל העצמות לעוד חדר/מערה שבתוך המערה ושם כל השלדים של המשפחה היו נחות בשלוה. ואולי זה הביטוי התנכי ״נאסף אל אבותיו״. בבית שני כבר לא הניחו את כל השלדים במערה אחת אלא היתה מערה ובתוכה מערות קטנות ששם היו מכניסים את הגופה וסוגרים אותם, ולאחר שנה היו מלקטים את העצמות לתוך גלוסקמה – תיבה קטנה ,שאם עצם הירך נכנסת באלכסון אז יש מקום לכל העצמות. יש דעות שאת ליקוט העצמות הייתה מבצעת המשפחה שנה אחרי הפטירה. ואולי זה היה מכניס להם את ההבנה שהנפטר באמת נפטר… (בימינו כשהנפטר כל כך חי מכל התמונות והסרטים זה מבלבל ויכול לגרום למשפחה להתקע ולא להמשיך הלאה…)
  מעניין שאוסישקין רצה להתחיל את חלקת גדולי האומה וביקש שיקברו אותו בהר הצופים במערת קבורה עתיקה של ניקנור. הוא גם הביא למקום את גופתו של פינסקר. אוסישקין רצה שילקטו את עצמותיו אבל אף אחד לא היה מוכן לעשות זאת כי לא ידעו מה ואיך לעשות כי עברו 2000שנה מאז שיהודים נקברו כך…ורצה הגורל שמשנת 48 הר הצופים היה באיזור לא נגיש לציבור. ובנתיים הר הרצל הפך להיות מקום קבורתם של גדולי האומה.
  אז דורון יקירנו לפני שאתה כך מוציא את תסכולך על היהדות. תראה שהרבה תשובות נמצאות שם
  אוהבים אותך ותודה על כל הפרקים המשעשעים והמחכימים משפחת חוטר

  הגב
 9. שכחת לציין את הפתרון האקולוגי ביותר, שהיה נהוג בקרב בני מיננו במשך מאות אלפי שנים. כלומר פשוט לאכול. תכלס זה רק עניין של זמן אבל למזלנו הטכנולוגיה בימינו מאפשרת להפוך את זה להרבה יותר אסטתי. נגיד משהו כמו נקניקיה או חטיף דגנים. תחשוב כמה זה יעיל אם בתור כיבוד בלוויה של סבא יגישו את… סבא. נכון, יש בעיה של כשרות, אבל היהדות כידוע דת פרגמטית ואפשר למצוא פתרון להכל. נגיד אם אתה חילוני או גוי אז זה בסדר…

  דרך אגב, באחד מספריו של קורט וונגוט (אני לא אגיד לכם איזה, תחפשו לבד), הוא מדמיין מצב שבו המוות הוא וולונטרי (כלומר אתה מחליט מתי נמאס לך והולך בעצמך אל היציאה; התשובה "אי אפשר היום תבוא מחר" הופכת פתאום לריאלית לגמרי). עקב צפיפות האוכלוסים שנוצרת (כצפוי לא כולם ממהרים לכיוון היציאה), ועקב כך המחסור במזון טרי, משמשים היוצאים להכנת מנות חלבון מרוכזות לנשארים מאחור. אין יותר פרגמטי מזה.

  הגב
 10. שלום,
  חסרה הקבורה היהודית של פעם.
  "להיאסף אל אבותיך"
  שנה הגופה היתה שוכבת ואחרי שנה היו אוספים את העצמות לקבר המשפחתי.
  בעלי מעמד היו מקבלים סרקופג קטן ויפה.
  פתרון מצויין לימינו אנו.
  מעניין מתי היהודות סיגלה לעצמה את מנהג הגויים הכל כך לא יעיל בקבורה.

  הגב
 11. מאוד נהנה מהתוכניות שלך
  גם מעניינות, גם אינפורמטיביות גם מבדרות
  שכחת לציין את שיטת הקומפוסט. יש מגמה מסויימת הצוברת תעוצה לאפשר לקמפסט גופות של אנשים (לאחרונה נהפך לחוקי בוושינגטון)
  זה יכול להיות פיטרון נהדר כי אז אפשר לקחת את הקומפוסט ולערבב אותו בקרקע של שתיל, או בעציץ בגינה, גם ירוק וגם הומאני מאוד (לדעתי)

  הגב
 12. יש גם את המקרה של שלמה אבני,שהתעקש שגופתו תונח בטבע ותאכל עי חיות
  בגץ דחה את הערעור
  בסוף הוסכם אם אני לא טועה שגופתו תזרק בלב ים.

  הגב
  • למעשה הוא רצה שיגישו אותו לאריות בספארי, שזה הרבה יותר פרקטי כי במה שנשאר מהטבע בארץ אתה כנראה תרקב הרבה לפני שמישהו יאכל אותך. האמת שיכולה להיות אחלה לוויה, "בואו ילדים, הולכים לספארי ללוויה של סבא". זה גם יותר קרוב מפתח תקווה (כל דבר יותר קרוב מפתח תקווה) וחוסך לספארי המון בלוגיסטיקה של להשיג מזון לאריות כשאין להם זברות מתות. מצד שני מה באמת יעשו עם כל הזברות המתות. יכול להיות שצריך יותר אריות…

   הגב
  • חבל שאתה כל כך מזלזל בדת…

   תמיד מותר להזיז דברים, פשוט בדרך כלל משתדלים לא לעשות את זה כי זה לא מכובד.

   הגב
 13. אני עוקבת בהערצה ובהנאה אחר הפודקאסט
  ונהנת לשמוע את התשובות המעניינות.
  אני מחכה כל שבוע בעקביות!

  צורם לי מאוד הזלזול בדת.
  כשזה מגיע לדבר על רבנות/חרדים/דת/אלוקים- הציניות רוקעת שחקים. לכל הפחות תהיה ניטרלי.

  (לשמוע יהודי חכם כל כך שתכחש לעובדות קיימות ולתרבות שהבטיחו את קיומו במשך אלפי שנה.
  ומקבל בברכה תאוריות שמועמדות בספק.)

  הגב
  • די, תרגיעי. למקרה שלא שמת לב, אלוהים לא מופיע כאן בתור תשובה לאף אחת מהשאלות. וזה ממש מזל כי אם אלוהים היה התשובה אז כל התשובות היו אותו דבר והיה כאן נורא משעמם.

   אלוהים זאת אחלה המצאה, שבאמת הביאה את האנושות למקומות מדהימים. למעשה אפשר לומר שבלי המצאת האלוהים לא היינו ממציאים את האינטרנט. אבל עכשיו שכבר יש לנו אינטרנט, להמשיך לחפש תשובות אצל אלוהים זה קצת כמו לבשל על מדורה במקום להדליק תנור. זה שאברהם אבינו או ישו או זרתוסטרא עשו את זה לא אומר שזו הדרך הטובה ביותר.

   הגב
   • לך תשתחוה לאלוהי האינטרנט…
    אתה שם לב שאתה לא מדבר לענין? מה קשור האינטרנט לאלוקים?
    זה לא עובד בהפרחת סיסמאות, בשביל זה צריך ללמוד מדעי הרוח כמה שנים ואז אפשר לומר משהו…
    (אגב, מוסכם על כולם שאי אפשר לומר שודאי אלוקים לא קיים, כי אנחנו לא יכולים לתפוס ישות שלא נתפסת בחושים שלנו, אפשר רק לומר את ההסתברות שבה נראה לנו שהוא לא קיים, קנט למשל סבר שההסתברות הזו גבוהה, ואפשר גם לדון על האופן שבו הוא מתייחס לעולם ויש לו כח להשפיע עליו – שזה ענין שקשור לדת. כל זה סתם כדי להסביר למה אלוקים הוא לא התשובה…)
    ועוד אגב, בענין השאלה ששאל דורון על האבן שאי אפשר להרים אותה, מוסכם על כל החוקרים שיש טעות בהצגת השאלה, כיון שמי שגורם למשקל של האבן להכביד הוא אלוקים אם כן לשאול אם הוא יכול להכביד עד שהוא לא יוכל להרים זה כמו לשאול האם אתה יכול לעשות הורדת ידים לעצמך… השאלה יכולה להיות רק: האם יש משהו שאלוקים לא יכול לעשות בגבולות העולם שלנו, כמו למשל ש2+2 יהיה שווה 5… ועל זה דנו כבר רבים, הרמב"ם במורה נבוכים, והרשב"א בשו"ת, ועוד המון…
    שבוע טוב

    הגב
    • רותי, ברור שאינטרנט קשור לאלוהים.

     האינטרנט הוא תוצר ישיר של השיטה המדעית (אם לא לימדו את זה במדעי הרוח את מוזמנת לבדוק באינטרנט). השיטה המדעית בעצמה היא תוצר של מאות ואלפי שנות חשיבה פרה-מדעית שבמהלכה ניסו בני אדם לברר איך עובד העולם. במקרה או שלא במקרה הרבה מהאנשים האלה, שלא הצליחו להבין מה הם רואים, הגיעו למסקנה שהעולם פועל לפי איזו חוקיות עלומה שיצר איש גדול בשמיים (לפעמים זה גם היה נחש או פיל או מנת פסטה אבל זה לא ממש עקרוני).

     החל בימי הביניים חלק גדול מהמחקר הפרה-מדעי הזה קרה באירופה, והובל על ידי אנשי דת נוצרים, שמטרתם המוצהרת הייתה להבין את החוקיות שיצר אלוהים. למעשה אפשר לומר שאלוהים היה סוג של היפותזה מדעית שנבחנה על ידי אותם פרוטו מדענים. כלומר שהשערת ה 0 היא שאין אלוהים. למרבה האירוניה, חלק מאותם אנשי דת הגיעו בשלב מסויים למסקנה שבעצם אלוהים לא נחוץ כדי להסביר את התצפיות שלהם, כלומר לא ניתן לדחות את השערת ה 0. המקרה המפורסם ביותר הוא אולי דרווין, שסיים לימודי דת בקיימברידג' ואז הציע תיאוריה שמייתרת את אלוהים לחלוטין.

     המסקנה העיקרית מכל זה היא שהשיטה המדעית היא פרי פעולתם של אנשי דת, שקיבלו את משכורתם על סמך האמונה בקיומו של אלוהים. כלומר אם לא היינו ממציאים את אלוהים אולי לא היינו ממציאים את המדע. ובלי המדע לגמרי לא ברור שהיה לנו אינטרנט. מש"ל!

     הגב

כתוב/כתבי תגובה