התשובה

[התשובה] מה השעה?


הורדת הפרק (mp3)

סביר מאוד שכבר שמעתם תשובות רבות ושונות לשאלה הזאת, אבל הפעם – אחת ולתמיד – התשובה: מה השעה? ואיך זה שזה משתנה כל הזמן? ומה הקטע עם שעון הקיץ, והאם בכלל צריך אותו?

 


https://soundcloud.com/flauschgau/visions-of-madness

https://www.youtube.com/watch?v=9OPc7MRm4Y8

https://www.youtube.com/watch?v=IVBi7_UsbWM

 

7 מחשבות על “[התשובה] מה השעה?”

 1. בנוגע למחלוקת על שעון קיץ, אחרי עיון קצר בויקיפדיה ראיתי בערך 4 או 5 סיבות למחלוקת סביב העניין הזה, חוץ מהעניין הדתי. כך שבעצם מיותר להדביק לזה את הדעה הרווחת ש"הדתיים נגד שעון קיץ" (או בעד, אני כבר לא ככ זוכר…). אולי הם כן, אבל כפי הידוע לי זה מסיבות הלכתיות אחרות ולא מטעמי נוחות כאלה ואחרים.
  בכל מקרה אני אוהב מאוד את הפודקאסטים שלך ולא מפספס אף אחד מהם. תודה רבה:)

  הגב
 2. עשית קצת בלגן בכינויים של חוסר דיוק השעונים ('שעון מאחר' = 'שעון מפגר' ובדקה 13:40, שעון העירייה למעשה ממהר ב-2 דקות ולא 'מאותגר תיזמונית'). אני משוכנע שתתקן זאת בפרק הבא 🙂
  בנוסף, אחד מהדברים שתרמו לבניית שעונים מדוייקים היה הצורך לנווט בים, כשמסביב הכל כחול. את קו הגובה ניתן לדעת לפי מיקום הכוכבים יחסית לאופק (שימוש בסקסטאנט בלילה), אבל איך יודעים את קו האורך? לפי שעת הזריחה/שקיעה/זנית — דבר שמצריך שעון מדוייק.
  חוץ מזה, יש לי בעייה עקרונית לגבי שעון קיץ/חורף ויום כיפור: ביום כיפור צמים כדי לסבול ולכפר על החטאים. מי שצם צריך לרצות לסבול (אחרת הכפרה לא מלאה) ולכן הוא צריך לרצות ששעון הקיץ יוחלף לשעון קיץ-קיץ, ולא לשעון חורף. (ואם אנחנו כבר בנושא הזה, כשמברכים "צום קל" לפני יום כיפור, מאחלים למעשה "שחטאיך לא יכופרו"? ההגיון אומר שהברכה צריכה להיות "שיהיה לך צום קשה, שבקושי תשרוד אותו, אבל שתצליח לצום עד הסוף למרות כל הקשיים". זו ברכה שאני מבין ומוכן לעמוד מאחוריה.)

  הגב
  • לא חושב שדתיים ככ טיפשים לחשוב שהצום יהיה קל או קשה כתלות בשעון קיץ או חורף. 25 שעות הן תמיד 25 שעות. יש עוד הרבה סיבות למחלוקת סביב שעון קיץ, ואם כיום הדתיים נגד אני לא חושב שזה בגלל יום כיפור, אפילו שאולי הכי 'נוח' או 'מתבקש' לחשוב כך

   הגב
  • הצום ביום כיפור אינו עונש ולא נועד כדי שנסבול. להפך, הצום נועד לעזור לנו – כל רעיון הצום וארבעת האיסורים האחרים הוא להתנתק ל25 שעות מהאלמנט הגשמי שלנו, כדי שנוכל להתעלות למדרגות רוחניות גבוהות יותר. על קצה המזלג.

   הגב
 3. השעון בספרד הוזז שעה קדימה ב-1942 על ידי הרודן פרנקו, כדי שהזמן בספרד יהיה זהה לזמן של גרמניה הנאצית, בעלת בריתו. בשנים האחרונות יש יוזמות לשנות בחזרה את אזור הזמן כך שהשמש בכל זאת תזרח בבריטניה ובספרד באותה שעה.
  https://www.bbc.co.uk/news/world-europe-24294157

  הגב

כתוב/כתבי תגובה