פודקאסט התשובה

[התשובה] מה היה קורה אילו החתול שלי היה הופך לחור שחור?


הורדת הפרק (mp3)

זה נכון אמנם שחתולים אינם נוהגים להפוך לחורים שחורים בדרך כלל, אבל לכל דבר יש פעם ראשונה, אז חשוב שתהיו מוכנים. האם חור שחור שהיה פעם חתול היה בולע את כדור הארץ? עד כמה צריך להתרחק?

בונוס: פרק במסעותיה המסעירים של ספינת החלל חגית.

 


https://soundcloud.com/flauschgau/visions-of-madness

https://www.youtube.com/watch?v=9OPc7MRm4Y8

https://www.youtube.com/watch?v=IVBi7_UsbWM

 

20 מחשבות על “[התשובה] מה היה קורה אילו החתול שלי היה הופך לחור שחור?”

 1. סתם תהיה – האם גרעין האטום, או הניוטרון/פרוטון, אינו חור שחור בעצמו?
  הרי אם חור שחור אינו אלא גרעיני אטומים צפופים, הרי שהצפיפות של גרעין/חלקיק בודד היא בדיוק אותו דבר. ובעצם כל אחד מהחלקיקים האלמנטריים הוא חור שחור, עם אופק אירועים קטנטן, עיקומי זמן מרחב, נקודה סינגולרית וכיוב' שטויות של חורים שחורים. והנה פתרנו את הדילמה בין פיזיקת המיקרו למאקרו.

  הגב
 2. דורון – לא הבנתי למה חתול חור שחור לא ישאב את כדור הארץ. אם נתעלם לרגע מהקרינה שהוא פולט שתגרום לו להתפוצץ מיד.
  זה שהוא קטן זו לא סיבה. הוא ישאב את האטומים הסמוכים אליו, ולאט לאט יגדל. ככל שהוא גדל, כך גם הכבידה שלו, וכך גם הקצב שבו הוא ישאב את החומר שסביבו, עד שיבלע את כולנו. בקיצור – קטן זה לא תירוץ!

  הגב
  • כמו שהסברתי, חור שחור "שואב" רק את הדברים שנמצאים בטווח אופק האירועים שלו, ואם האופק הזה הוא (הרבה) יותר קטן מאטום, הוא לא ישאב אפילו אטום אחד. ובמקרה המאוד (מאווווד) בלתי סביר שהוא אכן יבלע אטום אחד – מה שיקרה זה שהמסה שלו תגדל באטום אחד. זה לא ישנה את הגודל שלו או את הסיכוי שלו לבלוע אטום נוסף.

   הגב
 3. שומע את הפרק בעבודה ברחוב הבונים ברמת גן
  פישלר בוחר "מקום אקראי" לשים בו חתול חור שחור שיפוצץ את כל גוש דן בדיוק איפה שאני נמצא…
  זה איזה פונקציה כזו בפרק שכל אחד שומע את הרחוב שהוא נמצא בו באותו רגע?

  הגב
 4. בסוף הפרק החללית חגית טסה במהירות האור למרחק של 11 שנות אור וקפטן פישלר מופתע מכך שייקח להם 11 שנים אך לדעתי קפטן פישלר צדק בהפתעתו, שכן אם נעים במהירות האור מנקודת הייחוס של הנוסעים החללית יעבור זמן קצר בהרבה (תלוי כמה קרובים למהירות האור).
  נ.ב. זה נושא מעניין שאשמח אם יהיה עליו פרק של התשובה.

  הגב
  • אתה בהחלט צודק, וחיכיתי שיעירו לי על זה. למעשה, אם החללית חגית נעה במהירות האור, היא אמורה לא להרגיש בתנועת הזמן בכלל, אלא להגיע "מיד". מנקודת מבטו של פוטון, שום זמן לא עובר. הוא מגיע מיד כשהוא יוצא. בינתיים, בכדור הארץ אכן יעברו 11 שנים.
   כמובן, דברים בעלי מסה, כמו חתולים וחלליות למשל, לא באמת יכולים לנוע במהירות האור. לכן כשמדובר בספינות חלל בדיוניות אפשר להניח שדברים לא באמת יהיו מדויקים מדעית.

   הגב
   • לא. לא. לא!
    אני מזכיר ששמה המלא הוא "חגית החללית הישראלית". וזה אומר שהטיסה תצא באיחור. יעשו סיבוב דרך מערכת אבו חסן, כי יש שם את החומוס הכי טוב בגלאקסיה. יטוסו במסלול ארוך כדי לעקוף כוכבי אויב, ויתקעו בדרך, כי הג'ינג'י שכח לטעון את הבטריות של הפנס שמשפריץ את הפוטונים של האור.

    אז 11 שנים זו הערכה ריאלית מאוד. והייתי מוסיף מקדם ביטחון אם יש כוכב קניות בדרך.

    הגב
 5. שמעתי כמעט את כל הפודקסטים שלך כולל הפודקסט שהיה לך ב "כאן"
  וזה לא מפסיק להדהים אותי כמה אתה מצליח להתרחק משם הפרק ועדיין להישאר בנושא של שם הפרק
  🙂

  הגב
 6. קצת בילבלת בין גודל למסה. יש שתי אפשרויות בהן החתול עלול להפוך לחור שחור:
  1. מסת החתול תגדל למסה של כוכב ענק. אך גודל החתול ישאר זהה. כך הצפיפות תגדל. אם החתול יגדל למימדיו של כוכב ענק, הצפיפות תתאזן ולא יווצר החור השחור.
  ההיפוך הוא
  2. מסת החתול תישאר וגודל החתול יקטן

  אחלה פודקאסט להעביר נסיעה הביתה אחרי יום עבודה מיגע- חתולים ומדע בדיוני, לא יכולתי לבקש טוב מזה. מיאו

  הגב
 7. אני חושב ששכחתם שאם החתול השחור יפול עד מרכז כדה״א הוא יגיע במהירות לדם ולכן ימשיך הלאה עד שיאבד את המהירות ושוב יחזור למרכז (תנועת קפיץ)

  הגב

כתוב/כתבי תגובה