פודקאסט עושים טכנולוגיה

[עושים טכנולוגיה] האם בעתיד נוכל לטפל באוטיזם בעזרת טיפות אף?

 הורדת הפרק (mp3)

עושים טכנולוגיה – היום במעבדה.

תרופות שמשפיעות על המוח ריתקו אותי מאז ומעולם, מפרויד ועד קרלוס קסטנדה, המעבר מטיפות של נוזל, פיזי ורטוב  למחשבות, רגשות ואפילו חוויות רוחניות – ריתק אותי. כשלמדתי פסיכולוגיה, וספציפית את הקורס עם השם הקליט "נוירופסיכולוגיה פרמקולוגית", נחשפתי למידת המורכבות, ולכמה מהמכשירים הדמיוניים שפותחו כדי לעקוב אחרי המוח בפעילות ולהשפיע עליו.

בפרק של היום אני משוחח עם ד"ר נוגה אורן ועם מר ניסים פרץ, שמפתח תרופות שמשפיעות על המוח ושמקבלים אותן בשאיפה, דרך האף. נשמע לכם מוגזם? גם לי. אבל לא רק שזה עובד, זה גם מלווה במערכת שלמה שעוקבת אחרי מסעו של המטען דרך המוח ומנסה לזהות איפה הוא נקשר ועל מה הוא משפיע.

המחקר והעשיה מלהיבים ומרתקים – ויש להם פוטנציאל להתפתח לתרופות של ממש. ניסים הדגיש ואני מוצא לנכון להדגיש גם כן שהמחקר הוא ראשוני והמרחק עד לתרופות שעובדות על בני אדם, עודנו לא קטן.

עבודת המחקר שעליה נדבר נעשתה בהנחייתו של פרופסור דני אופן מאוניברסיטת תל אביב, ובשיתוף פעולה עם דוקטור אושרה בצר ופרופסור רחלה פופובצר מאוניברסיטת בר אילן.

 

ניסים פרץ הוא דוקטורנט באוניברסיטת תל אביב בבית הספר "סגול" למדעי המוח ומשתתף בתכנית BrainBoost לעידוד מחקר יישומי וקשרי אקדמיה- תעשיה.

 

ד"ר נוגה אורן היא חוקרת במרכז ה fMRI בבית החולים בילינסון שם היא חוקרת מוח, זיכרון, זקנה ואת הקשר ביניהם.

חברת Stem cells medicine כיום מפתחת את הפרוייקט לטיפול באוטיזם.

 

על תרופות תאי גזע:

https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001268954

 

ועל תאי גזע בפיתוח טיפול באוטיזם:

https://www.hayadan.org.il/stem-cell-medicines-acquire-the-rights-to-develop-an-autism-drug-developed-at-tel-aviv-university-0301198

 

אקסוזומים בכל מקום! למשל:

 

שיטת הדמיה חדשנית למעקב אחרי אקסוזומים במוח על בסיס חלקיקי זהב:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28960957/

 

אקסוזומים ככלי טיפול לאוטיזם באמצעות טיפות אף

https://molecularautism.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13229-018-0240-6

 

אקסוזומים ככלי לזיהוי פתולוגיות ודלקתיות במוח:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/30761901/


דף הבית של התכנית
רשימת תפוצה בדואר האלקטרוניiTunes | האפליקצייה שלנו לאנדרואיד | RSS Link | פייסבוק | טוויטר5 מחשבות על “[עושים טכנולוגיה] האם בעתיד נוכל לטפל באוטיזם בעזרת טיפות אף?”

כתוב/כתבי תגובה