[התשובה] למה המיקרוגל לא מקרר?

הורדת הפרק (mp3)
במיקרוגל אפשר לחמם פיצה בדקה. למה אין מיקרוגל שיכול לקרר באותה מהירות? ואיך השאלה הפשוטה והתמימה הזאת מובילה ישירות לסוף היקום?
האזנה נעימה,

דורון.

קרדיטים לתמונות:
Ashwin Kumar, Flickr
Miles Goodhew, Flickr

14 מחשבות על “[התשובה] למה המיקרוגל לא מקרר?”

 1. "אין מספיק נתונים לתשובה בעלת משמעות"
  אחלה רפרנס לסיפור של אסימוב 'השאלה האחרונה'.

  הגב
 2. מה שממש חסר לי בפרק זה קרח 9, מצב צבירה דימיוני בספר Cat's Cradle של קורט וונגוט שהוא למעשה קרח שבמגע עם מים נוזליים מקפיא גם אותם. כמובן לא אפשרי מבחינה תרמודינמית, אבל בספר מביא באופן אפקטיבי לסוף העולם פשוט על ידי זה שמקפיא את כל המים בעולם באופן בלתי הפיך, והאנשים האחרונים בעולם מתאבדים ביחד על ידי זה שמחזיקים ידיים ונוגעים בו.

  הגב
 3. כפי שהוזכר, אכן יש "תדר מקרר", בערך. הוא אפילו זהה. בערך.
  קרינת המיקרו מחממת כי היא בתדר התהודה של המים. אם המים נעים בתנודות כמו ילד על נדנדה, קרינת המיקרו היא ההורה שדוחף את הנדנדה כל פעם שהיא בשיא. אבל מה היה קורה אם הוא היה דוחף את הילד כשהוא בדיוק למטה, בחצי התנועה, וכשהוא מגיע אליו? הילד היה מאט ולבסוף עוצר.
  גם את זה אפשר לעשות לחלקיקים בודדים עם קרינה, זה נקרא laser cooling וזו הדרך המוצלחץ ביותר כיום לקירור למיטב ידיעתי. כלומר, איתה מצליחים להגיע לטמפרטורה הנמוכה ביותר, קרובה באופן מגוחך לאפס המוחלט.

  אכן בחרת נושא מורכב, ישר כוח.

  הגב
 4. פדקאסטים מצויינים. מאוד מרעננים מהירים עם הומור ומעשירים. הפיתוח של התשובות. והרקע מסביב. באמת בטוב טעם.

  כל הכבוד!

  לגבי כל הערות על דיוקים, לטעמי זה לא אמור להיות חומר למבחן בתרמודינמיקה , ולא סילבוס של המקצוע. לדעתי זה בא לתת מידע לכל אחד (לאנשים שלא מתחום המדעים, ילדים, אנשי רוח וכו') בפשטות ובקלילות. ועיקרון ההסבר שהחום מועבר לגז ומהגז לחדר היא מספיק ברורה ללא כניסה למשוואות או ההתפשטות של הגז או משוואות אנרגיה וכו.

  הגב
 5. דווקא קיימת בשימוש טכנולוגיה (נכון לעכשיו משמשת למיכשור עבור אפיליקציות רפואיות) שיודעת לקרר מנניח 20° ל-80°- ב-4 דקות. זה אפילו לא מבוסס על חנקן נוזלי. אני מאמינה שבעתיד הלא רחוק הטכנולוגיה הזאת תגיע לשימוש באופן נרחב יותר (ועבור טווח טמפרטורות רלוונטי)

  הגב
 6. דורון, אני מאוד נהנה ומעריך את הפודקאסט. וכידוע, המילים הללו אומרות שתכף יבוא "אבל".
  אבל: יש להזהר באמירות גורפות בסגנון לעולם/לא ניתן/לא יתכן. ספציפית, כוונתי לכך שכביכול לא ניתן לקרר באמצעות מכשיר דמוי מקרוגל.
  בעקבות הפרק (מאוד נהנתי והערכתי), הלכתי ללמוד תרמודינמיקה (יש ביוטיוב קורס של הטכניון). ולהפתעתי גיליתי שדווקא *אפשר* לקרר חומר ע"י שינויים בשדה מגנטי. וזו אף טכניקה מקובלת לקירור פריטים לקירבת האפס המוחלט.
  אגב, אין כל סתירה לחוק השני של התרמודינמיקה, מאחר שהקירור כרוך בעבודה.

  הגב
 7. עשיתי פעם דבר כזה – קירור פחית קולה בכמה שניות
  בצבא היה לנו חנקן נוזלי הטבלה של כמה שניות בכד נלא חנקן נוזלי

  ויוצא לנו קולה קרה קרח

  הגב
 8. היי דורון
  ראשית פודקאסט מצוין ופרק מעניין.
  תיקון קל בהסבר פעולת המקרר, או בכלל פעולת "משאבת חום" נוזל הקירור במקרר הוא חם בצורתו הנוזלית וכאשר הוא מתרחב לצורתו הגזית הוא מתקרר (בערך בדקה 10:40 נאמר בדיוק ההיפך).
  המנוע של המקרר, או במילים אחרות המדחס, דוחס את הגז לנוזל ובכך מחמם אותו ולכן הנוזל מוזרם דרך צלעות הקירור כדי לקבל פיזור של החום אל הסביבה.
  כל מי שפעם מילא מצת הרגיש על בשרו איך הגז, שהיה נוזלי בתוך המיכל, מתרחב לצורתו הגזית ומרגיש מאוד מאוד קר.
  מצפה לפרק הבא..

  הגב

כתוב/כתבי תגובה