פודקאסט עושים רפואה

[עושים רפואה] התנגדות לחיסונים

הורד את הקובץ (mp3)

אנחנו חותמים היום את טרילוגיית החיסונים עם פרק על תופעת ההתנגדות לחיסונים. בעשרות השנים האחרונות אנו חוזים בתופעה של הורים המתנגדים לחסן את ילדיהם נגד מחלות קשות ואף קטלניות. הסיבות – מגוונות, אך אף לא אחת מהן מעוגנת מדעית.

בפרק הזה נבקש להבין מה גורם לאותם אנשים לפעול באופן המסכן את האנשים סביבם וגם את ילדם הפרטי – באופן כל כך חמור, עד כדי התפרצויות מחודשות של מחלות קשות שכבר פסו מהעולם. נעשה גם סדר אחת ולתמיד בשאלה – האם חיסונים גורמים לאוטיזם? (נאמ;לק עבורכם –  לא!).

וגם – בפינתה של רוני קורן –  ד״ר אני רק שאלה –  נעלה לכם את לחץ הדם!

מרואיינות –

העיתונאית לינוי בר-גפן;

והד״ר גליה ברקאי, ביה״ח שיבא תל-השומר.

האזנה נעימה,
עידן.

 

קטעי מוסיקה בפרק:
audionautix.com


דף הבית של התכנית
רשימת תפוצה במיילiTunes | אפליקציית 'אנדרואיד | RSS Link | פייסבוק | טוויטר


 

17 מחשבות על “[עושים רפואה] התנגדות לחיסונים”

 1. איזה קשקוש. לינוי בר גפן עיתונאית ברמה נמוכה. מילא שלא הבאתם את הטיעונים של הצד השני, הראתם בורות בעובדות בסיסיות. מאכזב מאד.

  הגב
 2. כמות חובבי האיזון הקדוש קצת יצאה משיווי משקל….
  לפעמים העימות עם הטיעונים עצמם (ולא שכל כך קשה לעשות זאת) גורם לחשוב שיש פה שני צדדים.
  האמוציות של בר גפן מובנות, כפי שהיא הסבירה בעצמה (אם כי מובן שאיננו רגילים לשמוע את המילה טירלול בשידור, על פי רוב). והעובדה שחבורה זוטרה של הורים פריבילגים וחוקרים לרגע רוצים ביטוי מאוזן, לא אומרת שצריך לתת להם עוד במה להפיץ את ההגיגים המלומדים שלהם.
  לדעתי, צריך להטיל על הורים שמתנגדים לחיסונים את עלויות הטיפול בילדיהן, במידה וחלו.

  הגב
 3. הפרק הזה הוא הגרוע ביותר ששמעתי, כולו מסע הסתה ושטיפת מוח של מטורללת שמתלהמת ומנסה בהרצאה רצופה דמגוגיה ושטויות לשכנע אנשים שצריך לחסל כל מי שמתנגד לחיסונים.
  מה עם לעשות דיון מאוזן וראוי לעניין הזה ? איפה דעה נגדית ? למה לא הבאתם מישהו שיטען נגד החיסונים ?
  מבחינתי הפרק הזה הוא פירסומת לחיסונים ואני לא מתכוון לשתף אותו עם אף אחד.
  זה פרק לא ראוי לשידור והאזנה.
  תתביישו לכם !

  הגב
 4. אכזבה מהדהדת
  ציפיתי להרבה יותר מפודקאסט מבית היוצר של עושים הסטוריה
  הדבר שהכי בולט הוא שלא טרחתם להביא לפרק מרואיין מתנגד חיסונים שייתן לכם את הצד שלו
  אתם תתפלאו לגלות שיש אנשים משכילים ביותר, בוגרי טכניוןן שיודעים לקרוא מחקר מדעי ומבינים היטב בסטטיסטיקה ומעדיפים שלא לחסן את ילדיהם במצב הענינים הנוכחי
  ייצגתם על דעת עצמכם איך שנוח לכם מהן הטענות של מתנגדי החיסונים
  ההתלהמות של לינוי בר גפן הייתה ממש לא במקום, שלא לדבר על רמת הידע השטחית שהיא הפגינה
  האמת התחושה שעולה מן הפרק שהוא חלק מקמפיין שיווקי להעלאת אחוזי ההתחסנות
  הייתי שמח אם הייתם מציינים בגילוי נאות האם יש גוף מסחרי שמימן בדרך כלשהי את הפרק הזה

  הגב
  • בדיוק מה שרציתי לכתוב. ממש הוציא לי את החשק להקשיב לפודקאסט שלכם. זה נושא שאני מכירה היטב והשטחיות והחד מעמדיות שלכם גרמו לי לחשוב האם כך בכל המקרים? מאכזב מאכזב מאכזב

   הגב
 5. אני מסכימה עם קודמיי שציפיתי לניתוח קצת יותר סיסטמטי ומעמיק של טענות המתנגדים לחיסונים. כמו כן מפתיע שבכלל לא הוזכר הנושא של מדוכאי חיסונים בהקשר של התחסנות עדר, (כמו חולי סרטן ומחלות אחרות שנמצאים בסכנה ממשית כשיש בסביבתם לא מחוסנים). עם זאת הניתוח הפסיכולוגי למקור ההתנגדות שהחברה לינוי בר גפן הוא נקודה למחשבה. אתם בהחלט לא תצליחו לשכנע את המשוכנעים אבל היתה כאן הזדמנות לתת יותר נתונים מעשיים שניתן להציג בשיחות הסלון.

  הגב
 6. אני עמדתי לכתוב דבר דומה אבל די כתבתה הכל. אז רק אגיד שאני מצטרף לרוב מה שכתבת.
  אני רק אגיד שעושים רפואה הוא אחד הדברים הכי מעניינים שיש. וכל כמה זמן אני נכנס לאתר לראות האם עלה פרק חדש. ולכן ההכזבה הרבה. בעדינות זה פשוט לא היה מעניין. זה היה לא מעמיק לשום כיוון, היה אפשר לדוגמה להביא אתיקן שיסביר על הבעייתיות בכפיה של טיפול רפואי, או להתעמק בטענות נגד חיסונים. לדוגמה הטענה שהגיל מוקדם מידי.

  הגב
 7. קראתי את התגובות וכבר הכנתי תגובה בסגנון "לא תצליחו לשכנע את המשוכנעים", ועדיין החלטתי להאזין לפני שאני מגיב.
  קודם כל, אני ממש לא מתנגד לחיסונים. ועדיין, זה היה פרק שמנסה לשכנע בנפנוף ידיים ובדיבור על מחקרים קיימים (בדומה למתנגדים לחיסונים) במקום בהוכחות ובהצגת מחקרים כאלה.
  הלהט של לינוי בר גפן בנושא הזה היה מיותר ומוגזם. גם בנושאים אמוציונליים אני מצפה לקבל דיון שקט יותר וענייני. הטון המתלהם והווכחני מתאים לרדיו ולטלוויזיה, אך לא לעושים היסטוריה. כל החלק הזה של התוכנית לא סיפק הסבר טוב אחד למה לחסן אלא הסתפק ב"אנחנו צודקים והשאר משקרים" (בדומה למרבית הטיעונים של המתנגדים לחיסונים).
  לגבי הטיעון הכספי, אני משוכנע שמרבית הדוברים נגד החיסונים ואנשי המדע שבהם באמת מאמינים במה שהם אומרים ולא מפיקים מזה רווח כספי ישיר. טיעונים כללים על רווח כלכלי שמניע את העניין הזה ראוי לבסס בצורה טובה יותר או להימנע מהם כלל.
  ודבר אחרון, טיעון כמו "ילד שלא התחסן חלה, הילד שהתחסן לא" לכן צריך לחסן הוא כשל לוגי (ושוב, מזכיר מדי טיעונים מן הצד השני). הניסיון להוכיח דרך דוגמא אחת שטיפול עובד זה – ככה לא "עושים רפואה", ככה עושים פסאודו-רפואה.
  החלק השני היה קצת יותר טוב אך עדיין: איפה המחקרים, איפה הלינקים אליהם, איפה ההסבר על חשיבות של גודל מדגם, קבוצת ביקורת, ביקורת עמיתים, ניסויים חוזרים ושאר הדברים שעליהם מתבססת הרפואה (זה נעשה קצת בקשר לחיסונים ואוטיזם).

  חבל, כי מדובר בנושא חשוב ויכולתם לתרום תרומה משמעותית להבנה של התחום. הטיעונים שנתתם לא טובים יותר מאלה שנותנים המתנגדים לחיסונים. בפודקאסט "ספק סביר" נכנסו בעבר יותר לקרביים של הנושא ולמי שעדיין לא שוכנע כדאי לחפש את הפרקים הרלוונטים ולהאזין.

  הגב
 8. האזנתי בהנאה רבה לכל הפרקים שלכם עד שהגעתי לפרק הזה. במקום לעשות שיחה עניינית על הטענות נגד חיסונים, להסביר ולנמק, זו הייתה שיחה אמוציונלית, מגמתית ופוגעת ("המטורללים האלו").
  אני מצפה מפודקאסט עם מוניטין כמו שלכם להסביר קצת יותר ולהעביר את המסרים בצורה קצת יותר נעימה וחביבה ולא בשיחה מתלהמת של צד אחד ללא שום הסברים אמיתיים.

  לדוגמא, יש טענה שעלתה כל הזמן על ידי הגב' בר-גפן על כך שאלה שלא מחסנים מסכנים את הילדים שלה. לא הבנתי. את הטענה על חיסון אדר אני מבין, אבל הילדים שלה מחוסנים, אז מה הבעיה? שהחיסונים לא עובדים?

  הרבה ממתנגדי החיסונים למעשה לא מתנגדים לחיסון עצמו אלה לכמות החיסונים המטורפת שילדים מקבלים בשנה הראשונה לחייהם (33), ורופאים רבים מסכימים עם הבעייתיות של זה.

  בקיצור, הפרק היה לוקה בחסר והזכיר קצת יותר שיחה בשוק. מקווה שתשתפרו בהמשך.

  הגב
 9. פודקאסט מאכזב למדי ,נושא חשוב שהתפספס ,יכולתם להביא מנגד לטיעוני לינוי בר גפן המקסימה והרצינית מאד בעיני אך היא מקדמת נפלא את התוכנית שלה ואת המחקר שערכה , חסר מאד גורם רציני משמעותי בעל טיעונים היודע להציג מספרים ומחקרים , נתתם לדבריה להשתלט על שיחה כולה ורק משום שערכה תוכנית תחקיר מוצג כאן כאילו תוכניתה הופכת לאמת צרופה , להביא שני רופאים נהדרים ככל שיהיו – הם עובדי משרד הבריאות ולעולם לא יעלו טיעון אחר מה גם שהם חשודים ב" מדיניות " מכוונת. היה ויש כאן טעם לפגם גדול מצידכם צורך להביא גורם רציני שיציג ויתעמת ויביא טיעונים הקיימים בספרים .לא חסרים ומוכרים בטח לינוי בר גפן מכירה אותם . חבל חבל וראוי פרק המשך עם המתנגדים .תודה על הכל .

  הגב
 10. רוב הטענות שהועלו בפרק שנויות במחלוקת. המחלות והתמותה ירדו בזכות שיפור ההגיינה ושיפור התזונה, הרבה לפני החיסונים, ובמידה שווה במחלות שיש נגדן חיסונים ושאין נגדן חיסונים. התפרצויות של מחלות קורות גם באוכלוסיות המחוסנות אפילו במאה אחוזים. אנחנו לא מחסנים מכיוון שלא הוכח שהתועלת האפשרית עולה על הנזק האפשרי אין אף מחקר קליני איכותי כפול סמיות עם פלסיבו אמיתי על אף חיסון. בודקים את החיסון על קבוצה אחת, ועל הקבוצה השניה את כל החיסון רק בלי האנטיגן, או מול חיסון אחר. באופן כזה לא ניתן לדעת מה הרמה האמיתית של תופעות הלוואי. אני מחפשת מחקר קליני איכותי כפול סמיות עם פלסיבו אמיתי כבר 15 שנים, וביקשתי ישירות גם מרופאים. אין. אז למה שאסכן את הילד שלי כאשר היקף תופעות הלוואי האמיתי לא ידוע, ויעילות החיסונים גם היא מוטלת בספק?

  הגב
 11. חחחח לינוי מצאה וחקרה…. בדיחה.
  אין חיסון אחד שנבדק בצורה מדעית הגיונית לפני השיווק שלו. תראו לי אחד כזה ואתחסן !

  הגב
  • כולם כאלה…
   גם אם אלוהי המדע בכבודו ובעצמו יציג לך הוכחות את תמשיכי להתנצח.
   הלוואי והיית מגנה על הידלים שלך (ומחסנת אותם) כפי שאת מגנה על הדעות שלך. העולם היה בטוח יותר.

   הגב
  • לכבוד חיסנתי בעבר – מצטער על זה,
   מה חיסנת? על מה מצטער?
   ששמרת על הילדים שלך מפניי מחלות ומוות?
   או מצטער ומנסה למכור לנו תרופות פלא ב1000 ש"ח?
   מאחוריי החיסונים עומדים מחקרים, חוקרים, אנשים שמצילים חיים יום יום.
   מאחוריי הטענות שלך עמודים נוכלים, מכרי שיקויים ומתקשרים עם מלאכים.
   עוד כמוך – ואבדנו.

   הגב

כתוב/כתבי תגובה