[עושים עסקים] אדריכל הניצחון – שמואל שילה

הורדת הפרק (mp3)

שמואל שילה נולד בפרו, שם גם למד מספר שנים אדריכלות באוניברסיטה הלאומית להנדסה בעיר לימה. עם עלייתו לישראל בשנת 1969 המשיך את לימודי האדריכלות כעתודאי בטכניון בחיפה. במקביל ללימודיו, עבד במשרדו של האדריכל יונה פיטלסון. לאחר שירות צבאי בחיל השריון, הצטרף לצוות התכנון של משרד השיכון בראשו עמד האדריכל רם כרמי. בתקופה זו, עבד הצוות על פרויקטים כמו גילה בירושלים וקצרין. עם צמצום הצוות, פרש שילה יחד עם עוד שניים מחברי הצוות – מירון יעקובסון ויונה פיטלסון ויחד הקימו ב-1976 השלושה משרד אדריכלים פרטי.

עד לתחילת שנות ה-80 עמד בראש צוות להכנת תוכניות פרצלציה על פי תוכנת GIS (מערכות מידע גאוגרפי, "קומפלוט") שמאוחר יותר הפכה ל"חברה לאוטומציה של השלטון המקומי". בעשורים הבאים היה מעורב בתוכניות מתאר ארציות רבות ובחלקן אף עמד בראש צוות המתכננים ובהן תמ"א 38, תמ"א 34, תמ"א 36 ותמ"א 40. שילה הוא גם יועץ בכיר של חברת נת"ע בתחום תכנון מנחה וסטטוטורי של מערכת הרכבת הקלה במטרופולין תל אביב, וכן לחברה לתחבורה בתכנון הרכבת הקלה בירושלים.

בתחום האדריכלות עמד בראש צוותי תכנון לכמה מהפרויקטים המורכבים שנבנו בישראל ובהם בית סוהר חרמון שבנייתו הושלמה ב-1998, בסיסי ההדרכה של חטיבות הצנחנים וגולני (2006), וכן המכללה הלאומית לשוטרים בבית שמש (2014). בשיחה עם גיל רוזנפלד, מספר שמואל איך מתכננים בית סוהר בלי ניסיון? מהם שלבי התיכנון השונים? מה החשיבות של הפרוגרמה? איך בונים סימולציה לשדה קרב אמיתי? ולמה, הלקוח הוא המומחה הכי גדול?

 

האזנה נעימה,
ניר.

 

הרשמה לפודקאסט:
iTunes | אפליקציה לאנדרואיד | RSS Link | פייסבוק | טוויטר |הצטרפות לרשימת התפוצה במייל

נותני החסות לפרק:

4 מחשבות על “[עושים עסקים] אדריכל הניצחון – שמואל שילה”

 1. שלמה שילה סיפר על הרצאה שנתן בטכניון על שיטה לבחירת חלופות. על מה מדובר? האם אפשר לקבל רפרנס, או מאמר. הנושא מעניין אותי

  הגב
 2. העיר עזה צפופה בהרבה מהעיר תל אביב. כך עולה מהנתונים שאתה הבאת גל.
  יש אמנם ערים צפופות ממנה, אבל לקחת בחשבון שבערים מודרניות יש בניה לגובה מה שמוריד מאוד את השטח הבנוי ומקטין את הצפיפות.

  הגב
 3. מדהים ומעציב לראות איך השקר הזה, של "עזה היא המקום הצפוף בעולם", חדר אפילו למוחו של איש מקצוע ותיק שכזה. וזה מתכנן ערים! הוא אמור לדעת שלא יתכן שעזה צפופה יותר מתל אביב (תל אביב צפופה בהרבה), ועדיין, זה שקר פוליטי שחזרו עליו כל כך הרבה פעמים, שהוא מכבה את המח של המנוסה שבמהנדסים.

  הגב

כתוב/כתבי תגובה